معرفی کتاب: هنر ظریف بی‌خیالی

کتاب هنر ظریف بی‌خیالی اثر مارک منسون در ردیف کتاب‌های پرفروش خودیاری تقسیم‌بندی می‌شود. مارک منسون یک وبلاگ نویس است که مطالب کتاب‌هایش را پیش از انتشار به صورت پراکنده در وبلاگش می‌نویسد. حرف اصلی کتاب «هنر ظریف بی‌خیالی» این است:

ما آن‌قدر فرصت و قدرت و انرژی نداریم که به همه چیز اهمیت بدهیم. باید بی‌خیال خیلی چیزها بشویم تا بتوانیم تمام فکر و ذهن و انتخاب‌ها و تصمیم‌های خود را، روی گزینه‌ی محدود و مشخص، متمرکز کنیم. 

منسون به سؤالات و دغدغه‌های مهمی از زندگی می‌پردازد. نکاتی که وی بیان می‌کند شاید برای بسیاری از ما همیشه مطرح بوده و نتوانسته‌ایم پاسخ روشنی برایشان بیابیم.

گزیده‌هایی از کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

کلید زندگی خوب، این نیست که به چیزهای بیشتر و بیشتری اهمیت بدهید؛ بلکه باید به چیزهای کمتری اهمیت بدهید، و تنها چیزهایی را مد نظر قرار دهید که حقیقی، فوری و مهم هستند.
… یک واقعیت پنهان در زندگی هست؛ این‌که چیزی به نام بی‌خیالی وجود ندارد. شما باید به چیزی اهمیت بدهید. توجه به چیزهای مختلف و اهمیت دادن به مسائل، بخشی از جسم و بیولوژیِ ماست.
مسئله این است که به چه چیزهایی اهمیت بدهیم، و چگونه به چیز‌هایی که هیچ اهمیتی ندارند، اهمیت ندهیم.
… پختگی، زمانی رخ می‌دهد که فرد می‌آموزد تنها به چیزهایی اهمیت بدهد که ارزشمند هستند.

واقعیت این است که عشق، انواع سالم و ناسالمی دارد. عشق ناسالم، بر این اساس واقع شده است که دو نفر تلاش می‌کنند از طریق احساسات خود برای نفر دیگر، از مشکلات فرار کنند (به بیان دیگر، آن‌ها از یکدیگر مثل راه فرار استفاده می‌کنند). عشق سالم، بر این اساس است که دو نفر، مشکلات خود را با حمایت دیگری تصدیق و حل می‌کنند.

سخت‌ترین کار دنیا برای منجی‌ها، این است که از قبول مسئولیت مشکلات دیگران خودداری کنند. آن‌ها تمام عمر خود را این‌گونه گذرانده‌اند که تنها وقتی احساس ارزشمند بودن و دوست داشته شدن می‌کنند که کسی را نجات داده‌اند؛ در نتیجه، رها کردن این نیاز برای آن‌ها ترسناک است.

اگر شما برای کسی که به او اهمیت می‌دهید، چیزی را قربانی می‌کنید، علت آن باید این باشد که به این کار تمایل دارید؛ نه اینکه احساس وظیفه می‌کنید یا از پیامدهای انجام ندادن آن می‌ترسید.

این کتاب خواندنی توسط انتشارات کلید آموزش به چاپ رسیده است. البته چاپ‌ها و ترجمه‌های متعددی از این کتاب با نام‌های مختلف در بازار موجود است.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.